Będą nowe instrumenty wsparcia dla 31 branż

Data publikacji: 26 paź 2020

Rząd planuje wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla 31 branż (według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności), najbardziej dotkniętych pandemią. Mają to być zarówno instrumenty już stosowane, takie jak zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i postojowe, jak i nowe, długoterminowe środki finansowe na restrukturyzację i wsparcie, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Informacje w tej sprawie mają zostać przekazane w najbliższych dniach.

„Dla około 31 kodów PKD – to rodzaje prowadzenia działalności, [dla których] będziemy wprowadzali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, których używaliśmy wiosną – jak zwolnienie z ZUS albo postojowe – ale z drugiej strony, też na wniosek kilku stowarzyszeń przedsiębiorców […] będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację w firmach, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier zaznaczył, że program wsparcia zostanie zaprezentowany „bardzo szybko”.

„Bardzo szybko, w czasie liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla branż” – podkreślił premier.

Przyznał, że najbardziej odczuje obostrzenia branża gastronomiczna, fitness i inne branże, dotknięte obostrzeniami, wprowadzonymi tydzień, których sytuacja jest obecnie analizowana. Wśród nich jest m.in. branża ślubna, właściciele basenów, aquaparków i sektor handlowy.

Źródło:ISBnews

Przeczytaj także…