Szczepienia przeciw grypie mogą być finansowane ze środków obrotowych oraz – co do zasady – z zfśs

Data publikacji: 26 paź 2020

Chcemy zobowiązać wszystkich naszych pracowników do poddania się szczepieniu przeciw grypie z powodu obecnej sytuacji epidemicznej. Z jakich źródeł możemy to sfinansować i czy z tego tytułu powstanie przychód u pracowników? Czy możemy zobowiązać pracowników do poddania się szczepieniu w dobie pandemii COVID-19 pod rygorem rozwiązania z nimi umów o pracę?

Szczepienia przeciw grypie mogą być finansowane ze środków obrotowych oraz – co do zasady – z zfśs, ale tylko pod warunkiem, że tego typu świadczenie jest przewidziane w regulaminie zfśs i przyznawane na podstawie kryterium socjalnego. Wartość szczepienia nie stanowi przychodu pracowników m.in. wtedy, gdy obowiązek jego przeprowadzania nakładają na pracodawcę przepisy, np. ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Pracodawca nie może przymuszać pracowników do szczepienia. 

Przeczytaj także…

Ulga na zabytki – według MF

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wprowadzona z dniem 1 stycznia 2022 r. tzw. ulga na zabytki to działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego. Informuje też o zasadach korzystania z tej ulgi, z której skorzystać mogą nie tylko indywidualni właściciele...

czytaj dalej